
Едно от най-честите неразположения през зимния сезон е студовата алергия. Често обаче мнозина пренебрегват симптомите на заболяването, възприемайки ги просто като моментна реакция срещу ниските температути, но не и като алергично състояние.
В голяма част от случаите се наблюдава генетична обремененост при проявленита на студовата алергия, като най-засегнати от нея за децата и младите жени.
Засега не е налице конкретно определение за това от какво точно се поражда студовата алергия, но е изведено, че тя се отключва при въздействието на студен вятър, при плуване в студена вода или дори от студена напитка.
През зимните месеци студът в комбинация с отоплителните уреди, които всеки един от нас използва, води до изсушаване на кожата и възможност от раздразнения. В такива ситуации защитните функции на кожата силно отслабват, създавайки опасност от развитието на бактериална или гъбична инфекция.
Основната причина за появата на студови петна по кожата е нейното обезкървяване. Поради факта, че кръвта, която преминава през ръцете е бедна на кислород, върху повърхността им избиват лилави петна, появява се усещането за сърбеж и парене.
За да не се стига до подобни състояние, е необходимо да се полагат грижи както за кожата на ръцете, така и за имунната система като цяло. Добре е да се приемат храни, богати на витамини А, С, Е. Освен това топлите обувки, дрехи и ръкавици също трябва да са неизменна част от борбата с проявленията на студова алергия.
|